پنج شنبه 27 مرداد 1401
خدمات اصلی مالیاتی سایر خدمات مالیاتی

بیانیه حریم خصوصی

 
سازمان امور مالیاتی کشور در راستای اطمینان بخشی نسبت به حفظ حریم خصوصی کاربران در کلیه وب گاه های این سازمان، اقدام به انتشار این بیانیه نموده است. همچنین آگاه سازی کاربران درباره‌ی نوع و نحوه‌ی استفاده از اطلاعاتی که در هنگام بازدید از وب گاه های سازمان امور مالیاتی کشور دریافت می‌گردد، از دیگر اهداف انتشار این بیانیه است. در ادامه، درباره ماهیت داده‌های جمع آوری شده از کاربران، نحوه بهره برداری از آن توسط سازمان و اهداف این اقدامات توضیح داده خواهد شد.

اطلاعات شخصی هر فرد، بخشی از حریم خصوصی وی محسوب شده و حفاظت از داده ها و حقوق شخصی کاربران در خدمات و سرویس های ارائه شده در فضای وب، نه تنها موجب حفظ امنیت اطلاعات کاربران است، بلکه باعث اعتمادسازی بیشتر و مشارکت ایشان در فعالیت‌های مرتبط با کسب و کار سازمان می‌گردد. سازمان امور مالیاتی کشور براساس ماده 7 تصویب نامه شماره 1127128 شورای عالی اداری مورخ 1395/12/28، خود را ملزم به رعایت حریم خصوصی همه کاربران مراجعه کننده به وب گاه های خود دانسته و این اطمینان را می دهد که اطلاعات جمع‌آوری شده از بازدیدکنندگان، صرفا برای بهبود کیفیت خدمات و امکان پیگیری موارد درخواستی کاربران، بکارگیری می شود و هیچ بخشی از اطلاعات شخصی کاربران (به استثنای موارد درخواستی که از سوی مراجع ذیربط برای آن مجوز صادر شده باشد) در اختیار هیچ فرد حقیقی و یا حقوقی قرار نخواهد گرفت.
به استثنای اطلاعاتی که از طریق فرم های موجود در سامانه های رسمی سازمان توسط کاربران و مودیان تکمیل و ارائه می گردد، سایر اطلاعات دریافتی از طریق وب گاه ها، محدود به آن دسته از اطلاعاتی است که در راستای ارائه خدمات بهتر به کاربران مورد نیاز است. این اطلاعات شامل نشانی آدرس اینترنتی (IP)، تاریخ و ساعت فعالیت، نوع مرورگر و سیستم (رایانه یا تلفن همراه و ...) و ثبت رویدادهای مربوط به فعالیت های کاربر در وب گاه می باشد.
وب گاه های سازمان، جهت جمع‌آوری اطلاعات مورد نیاز خود از فناوری های متعارف نظیر اطلاعات ارائه شده توسط مرورگرها استفاده می‌کنند. ثبت این اطلاعات به سازمان کمک می‌کند تا در تشخیص و رفع مشکلات احتمالی و کنترل بهتر در ارائه خدمات و سرویس ارائه شده اقدام نماید. اکثر وب گاه های سازمان از اطلاعات موجود در «کوکی‏ها» استفاده می‏کنند. کوکی‏ها، فایل‌های متنی کوچکی هستند که توسط یک وب سرور روی دستگاه کاربر قرار می‌گیرند و صرفا توسط سروری که آن را برای کاربران فرستاده، قابل خواندن است. کاربران می توانند مرورگر وب خود را به صورتی تنظیم نمایند تا در هنگام دریافت کوکی، اطلاع داده و امکان پذیرش و یا رد کوکی را در اختیار کاربر قرار دهد. استفاده از امکانات کامل وب گاه های سازمان، مستلزم فعال بودن کوکی ها است.
کلیه اطلاعات مرتبط با وب گاه های سازمان امور مالیاتی کشور تحت حفاظت سازمان متبوع بوده و با بهره گیری از روش ها و امکانات امن نگهداری می گردد. سازمان امور مالیاتی کشور در چارچوب این بیانیه، به کاربران خود این اطمینان را می دهد که نسبت به حفظ حریم خصوصی ایشان متعهد و پایبند خواهد بود.